בזכות בדיקת אולטרסאונד חייו של נתן ניצלו במרפאה יועצת של כללית בבית שאן

0
180
צילום: דוברות כללית

נתן, בן 75, מקיבוץ אשדות יעקב, זומן לבדיקת אולטרסאונד, במרפאה יועצת של כללית בבית שאן, בעקבות הפנייה של רופאת המשפחה שלו, ד"ר ענבל שוהם. במהלך הבדיקה, נסיב פארס, דימותני (רנטגנאי) בכיר, הבחין בממצא חריג, התרחבות של האאורטה הביטנית (העורק הראשי הביטני) ומיד דאג לפענוח מיידי על ידי הרדיולוג, שפענח במהירות את הממצאים. בתום הפענוח, התגלתה הרחבה משמעותית באאורטה האמצעית הביטנית בקוטר של כ – 5 ס"מ, כאשר קוטר נורמלי של האאורטה הביטנית 2.5 ס"מ בגובה הזה. לאור האבחנה, נתן הופנה במיידי לחדר המיון. הזיהוי, התגובה המיידית ועבודת הצוות הצילו את חייו.

"אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם, ותפקידו להוביל דם מהלב אל שאר חלקי הגוף. מפרצת של אבי העורקים הביטני נוצרת כאשר דופן אבי העורקים נחלש כתוצאה מאחד או יותר מהמצבים הבאים: טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, טראומה, זיהומים, דלקות, עישון הוא גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל ולעיתים לשקול ניתוח. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה" מסביר ד"ר טנוס כורזום, המנהל הרפואי של כללית מחוז צפון.

בדיקת סקר לגילוי מפרצת האאורטה הביטנית, היא בדיקה חשובה ומצילת חיים שמומלצת לגברים מגיל 65-75 מעשנים בהווה או בעבר, קרובי משפחה של אנשים עם מפרצת אאורטה, חולי לב וחולי טרשת העורקים.

לדברי אירית בחבוט, מנהלת שירות הרנטגן בכללית מחוז צפון "עשרות אלפי אנשים נמצאים בסיכון לפתח מפרצת ביטנית. ברוב המקרים מדובר במפרצת שממדיה קטנים ולא מדאיגים שאינה דורשת טיפול אלא בדיקות מעקב בלבד. הצורך בזיהוי מוקדם וטיפול הינו צורך חיוני המציל חיים. מעל 90% הצלחה, לעומת תמותה של מעל 90% אם יש קרע במפרצת שלא הייתה מוכרת.
אנחנו קוראים לציבור לבוא ולהיבדק. זאת בדיקה יעילה, פשוטה ולא ארוכה, שעשויה לעזור לחיים בריאים.

"אני מרגיש שחיי ניתנו לי במתנה על ידי נסיב ואני מודה לו על כך מכל הלב" סיפר בהתרגשות נתן.

 

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here