המנגיומה

0
43
קרדיט: Pixabay

נגעי עור אינם מהווים תופעה נדירה בקרב ילדים ותינוקות ועם זאת, עדיין ישנה חשיבות בלתי מבוטלת לבדיקה קפדנית על ידי איש מקצוע בכל מקרה של נגע עור מסוים. נגעי עור פחות נפוצים אך כאלה שעלולים להיות מסוכנים הם ההמנגיומות.

מה הן המנגיומות?

המנגיומות הינם נגעי עור המתרחשים כתוצאה מפרוליפרציה, קרי התפשטות כלי דם בצורה לא תקינה. התפשטות זו של כלי הדם מביאה לידי התפתחות של מעין נגע בצבע אדום, כחול או בגוונים דומים, ובהם כלי דם. במקרים מסוימים ההמנגיומות מתפתחות על גבי העור ובמקרים אחרים – באיברים הפנימיים.

המנגיומה יכולה להיות בעלת מראה לא נעים ולהדאיג את ההורים. זה המקום לומר כי המנגיומה לא חייבת להיות מסוכנת. למעשה, במרבית המקרים, 9 מתוך 10 מקרים, המנגיומה אינה מסוכנת כלל והיא אף יכולה לעבור בתוך זמן מסוים ובאמצעות טיפול נכון. עם זאת, עדיין ישנם מקרים בהם עלול להתפתח מצב חמור יותר ומסיבות אלו ישנה חשיבות לא מבוטלת של בדיקות מקדימות.

ברוב המקרים מופיעה המנגיומה בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל שנה ואף נפוצה עוד יותר בקרב פגים. ברוב המקרים תופיע המנגיומה מיד לאחר הלידה או מספר ימים או שבועות לאחר הלידה. הסימפטום העיקרי הינו כתם אדום או שחור מוגבה מגובה העור – שיכול להופיע מתחתיו או מעליו.

נכון להיום הסיבות העיקריות להופעת הנגעים אינן ברורות וכאמור, ברוב המקרים לא מדובר בבעיה מסוכנת לבד מהעובדה כי הנגע בולט מבחינה אסתטית.  עם זאת, כן ידוע כי יש גורמים ואוכלוסיות המצויות בסיכון גבוה יותר לפיתוח המנגיומה.

על מנת למנוע אפשרות של התפתחות שלילית או מסוכנת של נגע העור חשוב לגשת לרופא בהקדם האפשרי ומרגע ההבחנה בהמנגיומה. ברוב המקרים, ההמנגיומה אינה מהווה סכנה של ממש אלא במקרים קיצוניים ונדירים ביותר.

ישנם מספר סוגים של המנגיומה נפוצה, שלושה מהם הם הנפוצים ביותר: השטחית, העמוקה והמשולבת.

המנגיומה שטחית היא כזו המצויה מעל העור ומופיע ברוב המקרים מספר ימים או אפילו מספר שבועות לאחר הלידה. בהמנגיומה זו יש לרוב צבע אדום והיא בעלת מרקם חלק או מפוספס.

המנגיומה עמוקה היא המנגיומה תת עורית קרי כזו המופיעה מתחת לעור ובשל כך גם לרוב לא קל להבחין בה. היא נראית כמו מעין כדור המופיע מתחת לעור ויש לו גוון כחלחל.

המנגיומה מעורבת היא כזו המתפתחת מתחת לעור ומעליו במקביל ויש לה שילוב של מאפיינים של שתי ההמנגיומות הקודמות.  בין אם מדובר בהמנגיומה שטחית, עמוקה או משולבת, החשיבות של אבחון מהיר ככל האפשר יכולה למנוע התפתחויות וסיבוכים מאוחרים יותר, אשר בתורם יכולים להביא למצבי סיכון בלתי הפיכים.

אם יש חשש כלשהו להמנגיומה אין עניין להילחץ ואולם רצוי לצלם את התופעה ולהתייעץ עם הרופא או עם מוקד האחיות בהקדם האפשרי.