חדש במוקד לרפואה דחופה של מכבי בבאר שבע: בדיקה רפואית פורצת דרך המבדילה בין זיהום חיידקי לוויראלי ב-15 דקות בלבד

0
495
צילום: מכבי שירותי בריאות

מכבי היא ראשונה בישראל שתספק לחבריה את הבדיקה החדשנית, במסגרת המוקדים לרפואה דחופה שהיא מפעילה ברחבי הארץ. היתרונות: זיהוי מהיר של זיהומים חיידקיים, מתן טיפול מוקדם למניעת התדרדרות וצמצום טיפול אנטיביוטי מיותר. פיילוט שבוצע לאחרונה הוכיח: ב-21% מהמקרים – הרופאים הגיעו לאבחנה מדויקת יותר בזכות הבדיקה. ראש מחוז הדרום, ד"ר רחלי מיזן: "טכנולוגיה שללא ספק תוכל להציל חיים"

לאחר אישורה במנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA), מגיעה לראשונה לרפואת הקהילה בישראל ובעולם בדיקת ה-MeMed BV שנועדה לסייע לרופאים להבדיל בין זיהום חיידקי לוויראלי בתוך 15 דקות בלבד. הבדיקה, שמבוססת על שיטה ייחודית להערכה של חלבוני מערכת החיסון, מסייעת לרופאים המטפלים להגיע לאבחנה מדויקת יותר ובזמן קצר לגבי מטופלים הסובלים מזיהום, ולהכריע מה מקור הזיהום, החלטה שעבור חלק מטופלים עשויה להיות קריטית ולמנוע התדרדרות רפואית.

מכבי שירותי בריאות היא הראשונה בארץ שתבצע במרפאות הקהילה את הבדיקה ובשלב זה השירות יינתן במוקד לרפואה דחופה בבאר שבע, יחד עם עוד 10 מוקדי הרפואה הדחופה של הקופה הפרוסים בכל רחבי הארץ.

נכון להיום, מטופלים שמגיעים לבדיקה רפואית בחשד לזיהום ויראלי או חיידקי, נשלחים בדרך כלל לבדיקות עזר כמו ספירת דם וצילום ריאות. הרופאים המטפלים בהם מסתמכים על תוצאות בדיקות אלו כדי לאבחן באיזה סוג זיהום מדובר. לעיתים, התוצאות אינן חד משמעיות, והדבר מקשה להגיע לאבחנה מהירה. כתוצאה מכך זיהום חיידקי עלול שלא להיות מטופל במועד ואף להוביל לסכנת חיים, או לחילופין – זיהום ויראלי עלול להיות מטופל באנטיביוטיקה שלא לצורך, דבר העלול להוביל לתופעות לוואי ואף להתפתחות של עמידות החיידקים לטיפול בעתיד.

כעת, באמצעות מכשיר ה-MeMed, ניתן יהיה לאבחן תוך זמן קצר בסבירות גבוהה יותר האם מדובר בזיהום חיידקי או ויראלי, ולהתאים מענה טיפולי מדויק ומוקדם יותר. פיילוט שבוצע לאחרונה במכבי הוכיח שב-21% מהמקרים בהם נעשה שימוש בבדיקה החדשה – הרופאים שינו את ההחלטה הרפואית שלהם בהתאם לממצאי הבדיקה, דבר שלדברי גורמי הרפואה הבכירים במכבי מוכיח את יעילותה וחשיבותה.

עד כה, הבדיקה הייתה זמינה אך ורק בחדרי מיון בודדים בארץ וכעת לראשונה תהיה זמינה למיליוני חברי מכבי בהתאם לצורך הרפואי.

ראש מחוז הדרום במכבי, ד"ר רחלי מיזן: "מדובר בפריצת דרך טכנולוגית שמביאה עמה בשורה משמעותית לעולם הרפואה, אשר ללא ספר תוכל להציל חיים. כלי זה יהפוך בעתיד לכלי מרכזי ומוביל באבחון ובטיפול במחלות זיהומיות ויאפשר אבחון מהיר ומדויק יותר ברפואת הקהילה. אנו גאים בכך שמכבי הינו ארגון הבריאות הראשון שמעניק שירות זה בפריסה ארצית כולל בפריפריה ובמחוז הדרום".

צילום: מכבי שירותי בריאות

 

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here