בדיקות סקר

0
1487
בדיקות סקר
קרדיט pixabay

החיים, העבודה והמשפחה גוזלים זמן רב מהיום יום שלנו, עד שלפעמים לא נשאר לנו זמן לדאוג לעצמנו. אבל בעוד אנחנו עסוקים בשגרה, הזמן לא עוצר והגוף שלנו ממשיך להתבגר, ועם השנים צצים ועולים מצבים רפואיים שונים שלחלקם אנחנו אפילו לא מודעים.

מי שקשוב לגוף שלו יבצע בדרך כלל בדיקה רפואית כשהוא לא חש בטוב, בעוד חלקנו הגדול יימנע מבדיקות שגרתיות עד שהרופא שלנו יחשוד בקיומו של מצב רפואי מסוים וירצה לערוך בדיקות לאישוש האבחנה.

אך האמת היא שבדיקות רפואיות לא חייבים לעשות רק כשמרגישים לא טוב. במסגרת הרפואה המונעת חשוב לערוך בדיקות רפואיות שגרתיות, גם כשמרגישים טוב, באמצעות בדיקות סקר תקופתיות, המוכרות גם בשם בדיקות סקר מנהלים.

מהן בדיקות הסקר?

בדיקות הסקר הן חלק מהרפואה המונעת והן כוללות סל של בדיקות רפואיות שגרתיות שנועדו לבחון את מצבנו הבריאותי ולבצע אבחון וגילוי מוקדם של מחלות, על מנת שניתן יהיה לטפל בהן בהתאם. מכיוון שהן מבוצעות כשגרה, בדיקות הסקר יכולות לסייע בגילוי מוקדם של מצבים רפואיים קיימים ובכך להקדים את הטיפול ולהציל חיים.

בדיקות הסקר כוללות בדיקות שונות ומגוונות שנועדו לבדוק את כל מערכות הגוף – בדיקות דם לתפקודי איברים שונים בגוף, בדיקות לבחינת תפקוד הלב ולאיתור מחלות לב וכלי דם, בדיקות נשימה ותפקודי ריאה, בדיקות במאמץ, בדיקות ליקויי ראייה ושמיעה, בדיקות לגילוי מוקדם של גורמי סיכון ומחלות ממאירות, בדיקות גינקולוגיות לנשים, בדיקת צפיפות עצם ועוד.

למי הן מיועדות וכל כמה זמן מומלץ לעשות?

בדיקות הסקר מיועדות לכולם. ההמלצה לכל אדם בוגר היא לבצע בדיקות סקר לפחות פעם בשנה, על מנת לוודא שמצבו הבריאותי תקין, כאשר מגוון הבדיקות המתבצעות במסגרת בדיקות הסקר משתנה בהתאם לגיל הנבדק.

לא צריך להמתין עד שתרגישו לא טוב על מנת לבצע את בדיקות הסקר. בדיקות הסקר נועדו לאתר מצבים רפואיים קיימים אך גם לבדוק מראש את הסיכוי שלך לפתח מצבים רפואיים שונים, על מנת להתאים לך טיפול שיעכב או ימנע את המצב הרפואי. אם למשל בדיקות הסקר ימצאו כי יש לך סיכוי גבוה לחלות בסוכרת, תוכל להתאים את התזונה שלך כבר מעכשיו, בתקווה ששינוי התזונה יסייע למנוע את התפתחות המחלה.

ביצוע בדיקות סקר מנהלים באופן שגרתי מגדיל את הסיכוי לזהות מראש מצבים רפואיים מתפתחים בשלבים המתקדמים וכך להתאים את הטיפול לשלבים המוקדמים, מה שמגדיל את הסיכוי להצלחת הטיפול.  

בדיקות סקר מנהלים בהדסה מדיקל 

בדיקות סקר מנהלים בהדסה מדיקל מתקיימות במרכז הדסה מדיקל הממוקם בלב מרכז העסקים של גוש דן בבית גיבור ספורט, שתוכנן ועוצב במיוחד כדי להתאים באופן מלא לבדיקות הסקר  וכולל חדרי בדיקות מתקדמים המאובזרים במכשור הטכנולוגי המתקדם ביותר. 

לאחר קביעת התור לביצוע הבדיקות, תגיעו לבוקר בדיקות מרוכז בהדסה מדיקל שאורכו כ-3 עד 4 שעות, במהלכן תעברו אבחון מקיף של בריאותכם.

הבדיקות מבוצעות לנוחות הנבדק במקום אחד באווירה נינוחה ובפרטיות מירבית, על ידי הרופאים המומחים השונים – קרדיולוג, אורולוג, רופא עיניים, מומחה פה ולסת, דיאטנית ועוד. עבור הנשים המגיעות לביצוע בדיקות הסקר מצטרפים לצוות הרופאים גינקולוג וכירורג שד המבצעים את הבדיקות הרלוונטיות.

בזמן ההמתנה בין הבדיקות השונות תוכלו ליהנות מחדרי הוי-איי-פי ומארוחת בוקר עשירה ומגוונת לאחר הצום הנדרש עבור הבדיקות. 

עם סיום סדרת הבדיקות תשבו לשיחת סיכום עם הרופא מנהל "סקר מנהלים" של הדסה מדיקל, שימסור לכם את הפענוח של הבדיקות השונות. 

לאחר השיחה תוכלו לחזור לעיסוקיכם השגרתיים, כשאתם רגועים יותר ומודעים למצבכם הרפואי, עד לבדיקות הסקר בשנה הבאה.