גמילה מאופיאטים

0
1757
גמילה מאופיאטים | שיבטיא

תרופות ממשפחה האופיאטים (OPIATES) אלו הן תרופות חזקות לשיכוך כאבים ברמה גבוהה מאוד. במשפחה זו תוכלו למצוא את המורפיום, אוקסיקונטין, פרקוסט, מתאדון ואף את הסם הרואין והיא ידועה בתור משפחת תרופות ממכרות ביותר. הצורך בנטילת תרופות לשיכוך כאבים חזקים עולה לרוב כאשר האדם עובר סדרת ניתוחים מורכבים למשל, תאונת דרכים קשה ובמקרים נוספים של מחלות הגורמות לסבל רב. הנטילה של האופיאטים נועדה לסייע להתמודדות והקלה של הכאבים הגופניים החזקים, אך ההתמכרות עלולה להתחיל כאשר המינון שנינטל הוא גבוה יותר ויותר ככך שחולף הזמן  ולא בצורה שעולה בקנה אחד עם עוצמת הכאבים, ולא באופן שהומלץ על ידי הרופא המטפל. במצב כזה חשוב בהקדם האפשרי לפנות לטיפול במרכז גמילה מאופיאטים, כמו במרכז הגמילה 'שבטיא', שתמצאו בו אוזן קשבת בנושא והתאמה של תוכנית גמילה באופן אישי ובפיקוח משרד הבריאות. 

מרכז גמילה מסמים | שבטיא

רשימת התסמינים – גמילה מאופיאטים

התסמינים המופיעים אצל המכורים לאופיאטים הם לרוב תסמינים כמו התקפי חרדה, דיכאון, נטישה של מסגרת העבודה והלימודים, אופוריה שלא ניתנת להסבר, מצבי רוח משתנים וירודים, שינויים וחוסר יציבות של שעות השינה כאשר האדם ישן כמות שעות גבוהה במיוחד ביחס לגילו ולנדרש עבורו, לצד מצבים בהם הוא ישן כמה שעות בודדות. חוסר האיזון הזה הינו אחד הסימנים להתמכרות ולתופעות שלה. מיותר לציין את ההשפעה ההרסנית העצומה שיש לתלות הזו על חייו של האדם המכור, ועל קשריו החברתיים, המשפחתיים והזוגיים. גמילה מתרופות מרשם מאופיאטים היא נחוצה בשלב בו האדם מרגיש כי איבד את השליטה על התלות שלו בתרופות, והיא יכולה  לשוב אל מסלול החיים הרגיל והנורמלי ולהחזיר את השליטה על חייו של המכור. כמו כן, חשוב לזכור שקיימים גם מצבים של נטילת מנת יתר של החומר האופיאטי שעלול  להגיע לאובדן הכרה, נשימה שאיננה סדורה או דופק לא יציב ואף למוות. 

חיים חדשים

כדי להשתחרר מהתלות הקשה האפשרות המתבקשת היא לפנות לתוכנית גמילה מאופיאטים.  כל זמן שחולף ללא טיפול רק מגביר את התלות, את הנזקים הנפשיים ואת החשש לנזקים בריאותיים משמעותיים עם השלכות חמורות על האדם המכור. יש לפנות למרכז גמילה מסמים, כמו למשל מרכז 'שבטיא' שיספק לאדם המכור ולמשפחתו את כל המידע הראשוני ואת המענה הדרוש על מנת לצאת לדרך חיים חדשה.