ניתוח מוהס

0
200
קרדיט: Pixabay

כולנו חוששים מהמחלה הנוראית מכל, ויש לכך סיבות טובות. במשך כל שנות הרפואה המערבית, עדיין לא נמצאו מספיק פתרונות ייעודיים המאפשרים להחלים בצורה ודאית ולטווח זמן מסרטן. הפתרונות השונים שנמצאו במשך השנים יכולים להוות פתרון זמני או חלופה אפשרית המעניקה הזדמנות לחיות עם הסרטן.

בין סוגי הסרטן הנפוצים ביותר כיום ניתן למצוא את סרטן העור. סרטן העור נגרם במקרים רבים בשל חשיפה מרובה לשמש, נטייה גנטית, מחלות שונות ואורחות חיים. בישראל לבדה מאובחנים מדי שנה עשרות אלפי מקרים של סרטן העור. בניגוד לגידול שפיר שיישאר מקומי ולא יתפשט, גידול בעל מאפיינים סרטניים מפושטים יכול להתפשט לאזורים אחרים בגוף ולאט לאט לנוון את התפקודים הטבעיים של הגוף.

סיבות נוספות שיכולות לגרום להתפתחות נגעי עור סרטניים כוללים מערכת חיסונית חלשה. ברגע שיש חשש לנגע סרטני, ישנה חשיבות בלתי מבוטלת לאבחון מידי המאפשר לכם להעריך בצורה חכמה יותר את המצב ולפעול בהקדם לפתרון הבעיה. בהיעדר טיפול מתאים, הגרורות עלולות להוביל להתפתחות מחלת סרטן מפושטת כאמור ולשאר הגוף.

איך מטפלים בסרטן העור?

ניתוח מוהס או בשמו החלופי, ניתוח מוז (השם הלועזי Mohs Micrographic Surgery) הוא ניתוח כירורגי המיועד להסרת נגעי סרטן המופיעים בעור. שמו של הניתוח מתבסס על שמו של ממציא הניתוח: ד"ר פרידריך מוז, אשר כבר בשנות ה-30 של המאה ה-20 זיהה טכנולוגיות המאפשרות את בדיקת שולי הגידול.

בניתוח מוהס מוסרים שוליים מינימליים של הרקמה מסביב לגידול ונבדקים תחת מיקרוסקופ על ידי המנתח. בבדיקה זו ניתן לאבחן את קיומם של תאים סרטניים ובוחנים כל חלק וחלק בנגע העורי. כל חלק המזוהה כנגוע בסרטן מוסר באמצעים מתקדמים.

טכניקה זו דורשת מיומנויות גבוהות מהמנתח על מנת שיוכל לאבחן בצורה הטובה ביותר את התאים הסרטניים תחת מיקרוסקופ. ניתוח מוהס הינו הניתוח היעיל והמתקדם ביותר עד לימינו אנחנו המשמש לטיפול בתאים סרטניים. היעילות של הניתוח מגיעה ברוב המקרים עד ל-99.9%.

ניתוח מוהס משמש להסרת גידולים סרטניים משני סוגים עיקריים: BCC ו-SCC ומיושם במקרים הבאים: גידולים בגב כף היד, גידולים בעלי גבולות מטושטשים, גידולים חוזרים, גידולים שלא נכרתו במלואם, גידולים סביב עצבים ועוד.

בשל היות הניתוח מתקדם ובעל תרומה מהותית לבריאות האדם, הוא משמש גם להסרה של נגעים נדירים שמורכב יותר להסירם. על מנת לתת את ההתייחסות המתאימה לסוג הגידול ישנה חשיבות מרבית לבחירה נכונה של מטפל כך שניתן יהיה לבצע את הניתוח באופן בטוח.

מסיבות אלו חשוב לבחור ברופא בעל ניסיון והיכרות עם אופי הניתוח, הטכניקות השונות המשמשות ליישומו, ניסיון במקרים שונים של ביצוע הניתוח ועוד. כל אלו הינם חיוניים להצלחת הניתוח. ד"ר עידו ליסי הינו בעל ניסיון של שנים רבות בביצועי ניתוחי מוהס ולפיכך, מספק מגוון אפשרויות במקרים שונים של התפתחות נגעים בעור.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here