פסוריאזיס

0
1307
פסוריאזיס
קרדיט freepik

פסוריאזיס, היא מחלת עור הגורמת לטלאי אדמומיות, גרד וקשקשים לרוב באזור המפרקים, בברכיים בקרקפת ובעורף. הפסוריאזיס היא מחלה שכיחה, כרונית (ללא תרופה)  הנוטה לעבור מחזורים בהם היא עשויה להתפרץ מדי כמה שבועות או חודשים ואז היא שוכחת לזמן מה או נכנסת לרמיסיה  

כיום ישנם מגוון טיפולים זמינים שיוכלו לעזור לכם לנהל את הסימפטומים, עם אסטרטגיית התמודדות נכונה גם אתם תוכלו לחיות טוב יותר עם הפסוריאזיס ולשלב הרגלי אורח חיים טובים ובריאים 

מהם תסמיני הפסוריאזיס?

הסימנים והתסמינים של הפסוריאזיס יכולים להשתנות מאדם לאדם. אלו התסמינים השכיחים ביותר:

  • כתמי עור אדומים מכוסים בקשקשים עבים וכסופים.
  • עור יבש וסדוק העלול להגיע לידי דימום, גרד, צריבה וכאב.
  • מפרקים נפוחים ונוקשים. 

סימני הפסוריאזיס יכולים לנוע בין כמה נקודות קטנות, דמויי קשקשים על גבי העור לבין התפרצויות גדולות המכסות שטחים גדולים. האזורים הנפוצים ביותר הם הגב התחתון, המפרקים, הברכיים, הרגליים, כפות הרגליים, הקרקפת הפני וכפות הידיים.

רוב סוגי הפסוריאזיס מגיעים במחזורים ומתפשטים על העור לכמה שבועות או חודשים, ואז נסוגים לזמן מה או אפילו עוברים לרמיסיה. 

סוגי פסוריאזיס

  • פסוריאזיס פלאק- זוהי הצורה הנפוצה ביותר, פסוריאזיס פלאק גורם לטלאי עור (נגעים) יבשים, מכוסים בקשקשים כסופים. הטלאים עשויים להיות קשים ומגרדים או רכים, ויכולים להיות מעטים או רבים. בדרך כלל הם מופיעים במרפקים, בברכיים, בגב התחתון ובקרקפת.
  • פסוריאזיס ציפורניים- הפסוריאזיס יכול להשפיע גם על הציפורניים ולגרום לחורים ואי תקינות של צמיחת הציפורניים. ציפורניים פסוריאטיות עשויות להשתחרר ולהיפרד ממיטת הציפורן (אוניכוליזה). מקרים חמורים עלולים לגרום להתפוררות הציפורן.
  • פסוריאזיס "גוטטה" Guttate- הסוג הזה משפיע בעיקר על צעירים וילדים ובדרך כלל מופעל על ידי זיהום חיידקי כגון דלקת גרון. זה מסומן על ידי נגעים קטנים בצורת טיפה, המתרחבים על תא המטען, הידיים או הרגליים.
  • פסוריאזיס הפוך- משפיע בעיקר על קפלי העור של המפשעה, הישבן והשדיים. פסוריאזיס הפוך גורם לכתמים חלקים של עור אדום המחמירים עם חיכוך והזעה. כמון כן גם זיהומים פטרייתיים עלולים לגרום לסוג זה של פסוריאזיס.
  • פסוריאזיס פוסטולרי- זוהי צורה נדירה של פסוריאזיס הגורמת לנגעים מוגלתיים המופיעים באזורים נרחבים או באזורים קטנים יותר בכפות הידיים או בכפות הרגליים.
  • פסוריאזיס אריתרודרמי- הסוג הפחות נפוץ של פסוריאזיס, פסוריאזיס אריתרדרמי יכול לכסות את כל גופכם בפריחה אדומה ומתקלפת שיכולה לגרד או לשרוף בעוצמה רבה.
  • דלקת מפרקים פסוריאטית- דלקת מפרקים פסוריאטית גורמת למפרקים נפוחים וכואבים האופייניים לדלקת פרקים. לפעמים תסמיני המפרקים הם התסמין הראשון או היחיד לפסוריאזיס ולעיתים נראים רק החלפות ציפורניים. הסימפטומים נעים בין קל לחמור, דלקת מפרקים פסוריאטית יכולה להשפיע על כל מפרק והיא עשויה לגרום לנוקשות, ואף לנזק מפרקים פרוגרסיבי שבמקרים החמורים ביותר עלול לגרום לנזק קבוע במפרקים

מתי מומלץ לפנות לרופא?

במידה ואתם חושדים שיש לכם פסוריאזיס, פנו לרופא שיבנה לכם מערך טיפולים לטווח הרחוק. כמו כן פנו מייד לקבלת טיפול רפואי במידה והפסוריאזיס שלכם מחמיר וגורם לכם אי נוחות או כאב המונע ממכם לבצע את משימות יומיומיות. 

כיום יש מגוון דרכים לטפל בפסוריאזיס ולחיות לצידו באמצעות תזונה, פורמולות צמחי מרפא ייעודיות, הורדת לחץ ועוד. 

מרפאתנו מתמחה בטיפולים משלימים, יעילים במיוחד לטיפולי בסוגי הפסוריאזיס השונים, נשמח לסייע גם לכם, השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here